czym jest i czym się zajmuje

Twórcą pojęcia „ergonomia” jest Wojciech Jastrzębowski (1799 - 1882), polski przyrodnik, pedagog i krajoznawca, profesor botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Marymoncie koło Warszawy, który zdefiniował ergonomię jako naukę o "używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności". 
Termin ergonomia pochodzi od złożenia greckich słów: ergon – praca i nomos – zasada, prawo, i jeszcze do niedawna znany był tylko w wąskim gronie fachowców oraz pasjonatów. Od mniej więcej półwiecza jego popularność wciąż jednak rośnie, co najczęściej widać przy projektowaniu współczesnych miejsc pracy, ale także - wielu przedmiotów codziennego użytku.
ergonomia na stanowisku pracy Ergonomia definiowana bywa na wiele sposobów. Przede wszystkim dlatego, że jest nauką interdyscyplinarną, łączącą w sobie naukę o człowieku, o organizacji pracy i szeroko rozumianą naukę o technice. W efekcie możemy być otaczani wyrobami, które coraz lepiej pasuja do - z jednej strony - naszych potrzeb, a z drugiej - do możliwości uwarunkowanych na przykład budową ludzkiego ciała.
Rewolucja naukowo techniczna końca ubiegłego i początku obecnego stulecia sprawiła, że znacznie częściej niż kiedyś pracujemy w pozycji siedzącej, czyli prawie w bezruchu, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu chociażby w postaci bólu kręgosłupa. Ergonomicznie zaprojektowane meble do pracy biurowej, w tym także krzesła i fotele, pomagają jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej zminimalizować szkodliwe dla zdrowia skutki pracy na siedząco. Niektóre takie właśnie ergonomiczne krzesła i fotele prezentujemy na tej naszej stronie.